O FUJIGEN

Historia FUJIGEN

Początki FUJIGEN sięgają Maja 1960 roku. Fabryka powstała w Prefekturze Nagano a założyli ją Yutaka Mimura oraz Yuichiro Yokouchi. Pierwszych dziesięć osób zatrudnionych w nowo powstałej fabryce zajęło się produkcją skrzypiec i gitar klasycznych. Gitary momentalnie zdobyły sobie uznanie wśród użytkowników i znawców tematu, co podkreśliła nagroda konkursu lutników w Matsumoto w Lipcu 1960 roku. Kolejny przełom to pojawienie się w produkcji pierwszych gitar elektrycznych. Produkowane od 1962 roku po dwóch latach trafiają do pierwszych sklepów w Stanach Zjednoczonych. Jakość gitar zwraca uwagę innych, popularnych w USA potentatów branży gitarowej co w bliskiej przyszłości odbija się nawiązaniem współpracy.

W 1978 roku FUJIGEN w kooperacji z firmą ROLAND tworzą pierwszy na świecie legendarny już syntezator gitarowy GR-500 a także GR-300/GR-808!
1981 rok to kolejny przełom w produkcji gitar. FUJIGEN jako pierwsza fabryka instrumentów muzycznych wprowadza system CNC [Computer Numerical Control]. Po wprowadzeniu CNC fabryką zainteresował się Fender CBS Corp. co zaowocowało produkcją japońskich modeli Fendera.

W latach dziewięćdziesiątych firma podzieliła produkcję na dwa segmenty: M.I. [Musical Instruments] i C.A. [Car Audio]. W związku z tym, że do fabryki trafiały najwyższej próby gatunki drewna zwróciło to uwagę producentów ekskluzywnych samochodów. Wysokiej klasy, selekcjonowane drewno trafiło zatem do wnętrz najbardziej prestiżowych samochodów służąc jako wykończenie paneli. W 2001 roku oferta FUJIGEN poszerzona została o bardzo drogie, tradycyjne japońskie bębny ‘Ryu-Sho’. Fakt produkowania bębnów ‘Ryu-Sho’ to w Japoni wielkie wyróżnienie i zaszczyt.

W kolejnych latach powstają w Tokio dwa Custom Houses, Ikebukuro i Shibuya. Również w tym samym czasie oferta FUJIGEN pojawia się w internecie. Ukoronowaniem wieloletniej pracy jest nagroda na Instrumental Fair 2007 (Japonia) dla małych i średnich przedsiębiorstw japońskich. W ciągu niemal 60 lat działalności, FUJIGEN produkował bądź produkuje gitary takich m.in. marek jak FENDER, GRETSCH, IBANEZ, ORVILLE, EPIPHONE (seria ELITIST), GRECO, HEART-FIELD, YAMAHA itd. Obecnie firma posiada trzy fabryki (oczywiście w Japonii), w których Dział M.I. [Musical Instruments] produkuje produkty OEM dla innych, znanych producentów gitar oraz własne propozycje jako oryginalne gitary FGN. Poza gitarami firma produkuje również ukulele pod dwoma nazwami: FGN oraz PUPUKEA.  Oczywiście również tylko i wyłącznie w Japonii.